Kolik stojí dům?

28.12.2021

Peníze hýbou světem a ve stavebnictví tomu není jinak. Co dělat, aby vás stavba nezruinovala? Jediným řešením je mít finance pod kontrolou.

Už od první myšlenky na stavbu či rekonstrukci domu by každý investor měl vědět, jaké jsou jeho finanční možnosti a co si za ně může dovolit. Ne jednou jsem řešil situaci, kdy investor měl v ruce plány na dům za dobrých 4,5 milionu, ale v kapse měl skoro o půlku méně.

Hledejte a počítejte od začátku

Ještě než začnete řešit, z čeho bude váš dům postaven, propočítejte si, na jak velký dům máte. Ušetříte si trápení i čas. A nakonec i peníze za změny v projektu. Osobně si ke každé stavbě dělám jednoduchý propočet ceny stavby.

45 000 Kč/m² užitné plochy u přízemních domů a 42 000 Kč/m² užitné plochy u domů s podkrovím.

Zajímalo by vás, kde jsem na tato čísla přišel? Napište mi - právě totiž pracuji na průzkumu trhu nabídkových cen rodinných domů, a tak mám k této problematice co říct. Ale na web se to zatím nevejde.

Částky jsou uvažovány za dodávku na klíč vč. DPH za standardní provedení i vybavení. Žádný luxus! Zapomeňte na mramor v koupelně, tepelné čerpadlo nebo zasouvací dveře. Za to je třeba sáhnout hlouběji do kapsy.

Pokud jste se zhlédli v pasivním standardu staveb, tak to jedině chválím a podporuji. Orientačně však počítejte částku o 10 - 15 % vyšší.

Domem to ale nekončí - potřeba budou ještě přípojky energií. Pokud také nechcete domů chodit bahnem, několik desetitisíců vás také budou stát zpevněné plochy.

Pokud máte omezený rozpočet, je potřeba přemýšlet od začátku. Samotnou koncepcí totiž můžete ušetřit zajímavé peníze. Nedávno jsem na toto téma také psal článek.

Kde ušetřit při stavbě?

Ušetřit můžete prací svépomocí i volbou jednotlivých subdodavatelů. Ale pamatujte také na svůj čas - ten totiž není zadarmo. Navíc při práci svépomocí se bez určitých profesí neobejdete. Pokud tedy nemáte v rodině elektrikáře, instalatéra, kominíka, tesaře, pokrývače i klempíře. Každá profese má totiž něco do sebe. A pokud zrovna nejste zručný stavební inženýr, určitě celou stavbu nezvládnete sami.

Pak tedy nezbývá nic jiného než sednout k počítači a googlit, poptávat a dělat malá tendrová řízení. Pěkně na jednotlivé části.

Asi není velkým překvapením, že pro tuto fázi vám doporučím mít dobře zpracovaný podrobný položkový rozpočet. Požádejte svého rozpočtáře, ať vám jednotlivé položky rozdělí do skupin tak, jak je budete poptávat u jednotlivých firem. Jedině tak můžete mít přehled, kolik co bude stát a hodnotit nabídky podle ceny.

Jak se vyznat v rozpočtu na dům

Možná narazíte na pár položek, kterým nebudete rozumět.

Často se s nepochopením setkává položka přesun hmot - statisícová záležitost. Oč jde? V jednotlivých kalkulacích jsou zahrnuty pouze náklady na koupi materiálu a samotnou práci. Ještě ale někdo musí materiál přesunout od místa složení (např. na hranici staveniště) do místa použití.

Také vedlejší rozpočtové náklady (též někdy vedlejší náklady) umí rozpočet pěkně navýšit. Sem patří třeba vybudování a provoz zázemí staveniště - oplocení, toaleta, dočasná přípojka elektřiny a vody atd.

U některých položek vás může zaskočit také ztratné, tedy procentní přirážka na spotřebu materiálu ke skutečné výměře. Jen málokdy lze použít materiál bez jakéhokoli řezání a vzniku odpadu. Ať už se jedná o cihly, desky nebo třeba obklady.

Setkat se můžete také se zkratkou D+M, tedy dodávka a montáž, v řeči laika jde o koupi materiálu a jeho instalaci do stavby. Žádné další náklady s sebou takové položky nenesou a cena je kompletní.

Materiál ve specifikaci - oč jde? Pokud naleznete položku s takovýmto popisem, jedná se pouze o cenu práce. Použitý materiál pak bude vykázán v dalších položkách. Na příkladu třeba vidíte, že přitlouct m² plošného bednění z prken vyjde na dvě stovky, k tomu ale musíme přičíst další dvě stovky za samotná prkna. Toto členění umožňuje rozpočtářům skoro nekonečně variant při sestavování jednotlivých rozpočtů. No a abych nezapomněl, je třeba připočíst ještě přesun hmot - na střechu se ještě prkna musí vynosit.

A jak vypadá rozpočet od nás? Třeba takhle...