Umíte větrat?

28.12.2021

Ráno vstávám nevyspalý a během dne se nemůžu soustředit. I to je projev špatného větrání, který tak ovlivňuje kvalitu života. Přečtěte si o tom, jak se učím větrat...

Už roky jsem se chystal pořídit si přístroj pro měření CO2 a o loňských Vánocích to konečně vyšlo. Mám rád chytrá řešení, a tak volba padla na meteostanici NETATMO. Velmi elegantní prvek teď zdobí interiér mého brněnského příbytku.

Řekl jsem si, že tohle nebude další článek, který čtenáře straší o vlivu nevětraných místností na lidské zdraví. Větrat je potřeba, a kdo tomu nevěří, nechť čte dále. O tom, že je potřeba větrat, jsem psal na blogu už v minulosti.

Ne, tohle není recenze produktu, je to spíše osobní zkušenost s kvalitou vnitřního vzduchu u mě doma. Je jasné, že každá domácnost i každý objekt funguje po svém a zcela individuálně. Na základě měření tak nelze dělat žádné závěry. Každopádně sdělení v článku je jasné - zamyslet se nad tím, co doma dýcháme.


Jako freelancer trávím hodně času doma, můj pokoj je pro mě ložnicí, obývákem i pracovnou. Celý náš byt je umístěn ve starším bytovém domě, kde byla vyměněna původní okna za plastová s trojsklem. Objem místnosti je zhruba 65 m³.

Pokud se budu držet doporučení, že každou hodinu člověk potřebuje 25 m³ čerstvého vzduchu, objem vzduchu v místnosti mi vystačí na 2,6 hodiny. Zároveň by množství CO2 (a dalších nečistot) ve vzduchu nemělo dlouhodobě překračovat hodnotu 1500 ppm. Co myslíte, daří se mi to?

Práce z domova

Hned, jak ráno vstanu z postele, vyvětrám. Pracovní proces tak začínám v čerstvě vyvětrané místnosti. Svoji roli hrají otevřené dveře do vstupní haly. Netěsné vstupní dveře a mechanické větrání na toaletě totiž zajišťují docela četnou výměnu vzduchu. Na grafu je tak patrné, kdy jsem si šel uvařit kávu a nechal dveře otevřené.


Spánek

Před spánkem se snažím dlouze vyvětrat, ideálně celý objem vzduchu v místnosti. Dveře jsou zavřené a já ulehám do postele. Po pár hodinách už překračuji hodnotu 1500 ppm, bylo by potřeba větrat. Jsem vděčný za to, že mám poměrně velký pokoj. Neumím si představit, jak by vypadalo měření v mém předchozím bytě, kde měla ložnice kolem 8 m².

Návštěva

Novou meteostanici čekala hned v prvních dnech zatěžkávací zkouška - Silvestr u mě doma. Byť byl poklidný, dýchaly tu 4 dospělé osoby a to je na grafu vidět.

Meteostanice mi opravdu pomáhá udržet vhodnou kvalitu vnitřního vzduchu u mě doma. Při každém překročení hodnoty 1500 ppm mě upozorní rozsvícením diody i upozorněním na telefonu. Samozřejmě umí měřit i teplotu, vlhkost a tlak. Mám tak vnitřní prostředí vždy pod kontrolou.

Jedno poučení si ale odnáším. Přál bych si, aby v mém dalším bydlení bylo řízené větrání, a já tak měl záruku kvalitního vnitřního prostředí.

A co vy, máte doma vyvětráno?